Tüm kamera kapatıcılarda RAHATOL koduyla %20 İndirim | 750 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo

Geçmişten Günümüze Sushi

 

Adalar ülkesi olan Japonya’nın denizle kurduğu bağın en büyük göstergelerinden biri olan sushi, 4.yüzyıldan beri japon mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. 


8. yüzyılda Japonya’ya giriş yapan sushi, ilk olarak balıkların daha uzun süre korunabilmesi için tuzlanarak pirinç ile sarılması ve kuyularda depolanmasıyla ortaya çıktı. Balığın bozulmasını önlemek amacıyla kullanılan pirinç, ilk dönemlerde balıktan ayrılarak çöpe atılıyordu. Ancak özellikle Japon topraklarında 1337 ve 1573 yılları arasındaki Muramachi Dönemi’nde yaşanan kıtlık nedeniyle, pirinç de ilk kez balıkla birlikte tüketilmeye başladı ve şimdilerde binbir çeşidi bulunan sushi ortaya çıktı.

Ünlü Japon yazar Yukio Mişima sushi’nin çıkış hikayesinden söz ederken, ”Japon balıkçıların yoklukta bulabildikleri tek şey pirinç, çiğ balık ve yosundur. Onlar da, bu üçünü birleştirip, yanlarında her daim bulundurdukları soya sosuna batırarak karınlarını doyurmuş ve hayatta kalmayı başarabilmişlerdir.” 

Muromachi döneminde balığın ilk kez pilav ile birlikte tüketildiği ‘namanare’, en popüler suşi türüydü. Fakat sushi zamanla büyük değişimler gösterdi. Japonya’da 1603 ve 1867 yılları arasında yaşanan Edo Dönemi’nde ise ilk defa sebze ve diğer kurutulmuş yiyeceklerin kullanıldığı ‘hayazushi’ adlı suşi çeşidi yaygınlaşmaya başladı.

Batı’da Sushi

1800’lü yılların ilk dönemlerinde, günümüzde Japonya’nın başkenti Tokyo’nun bulunduğu Edo bölgesinde sokaklarda satılmaya başlayan ve Japon mutfağına özgü bir fast-food olarak ün kazanan sushi halk arasında popülerliğini artırdı.

1980’li yıllarda dünyayı saran sağlıklı beslenme furyası sırasında önce Amerikalılar, sonra da Avrupalılar hiç yağ içermeyen ve çok sağlıklı bir besin olan sushi'yi keşfetti. Sushi lokantaları Batı ülkelerinde hızla yayıldı.

 

Sushi severleri sevindirecek bir haberimiz var! RAHATOL kupon koduyla Sushi kamera kapatıcısı %20 indirimli!Sale

Unavailable

Sold Out